Dla Szkoły Podstawowej, Laboratoria Przyszłości, Programy | Fundusze | Dotacje

Laboratoria Przyszłości – czyli co trzeba wiedzieć o nowym rządowym programie?

Więcej niż miliard złotych. Każda szkoła podstawowa w Polsce może ubiegać się o wsparcie finansowe w wysokości do 70 000 zł. Realne pieniądze na poszerzanie kompetencji uczniów. Przeczytaj, w co dokładnie będą lokowane dotacje i jakie kryteria musi spełnić placówka edukacyjna, aby uzyskać środki finansowe.

Laboratoria Przyszłości – program wsparcia rządowego dla szkół podstawowych

15 września 2021 roku Ministerstwo Edukacji i Nauki ogłosiło nowy Program „Laboratoria Przyszłości”. Jest to inicjatywa realizująca część postulatów „Polskiego Ładu”, w ramach którego polskie szkoły podstawowe zostaną wyposażone w nowoczesne laboratoria. Wszystko po to, aby wspierać rozwój kompetencji STEAM – w zakresach: nauk ścisłych, technologii, inżynierii, sztuki oraz matematyki.

Dotacja na laboratorium dla podstawówek ma być głównym motorem do stworzenia takiego obiektu w każdej placówce z początkiem roku szkolnego 2022/23.

Przewidziany, łączny budżet projektu to ponad 1 mld zł.

Projekt Laboratoria Przyszłości – pomysł i źródło finansowania

Środki na realizację tego projektu pochodzą z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Zgodnie z wyjaśnieniami przedstawicieli MEiN, głównym celem uruchomienia programu Laboratoria Przyszłości jest to, aby szkoła po pandemii i okresie nauki zdalnej nie wróciła do stanu sprzed COVID-19, a zyskała bardziej innowacyjne oblicze[1].

Laboratorium Przyszłości to również wsparcie dla kadry pedagogicznej każdej szkoły podstawowej w kształtowaniu kompetencji przyszłościowych kompetencji uczniów. Szczególnie w zakresach: współpracy, interdyscyplinarności, zdolności rozwiązywania problemów oraz kreatywności.

Autorzy Projektu zaczerpnęli rozwiązania m.in. z krajów skandynawskich, biorąc za podstawę tzw. slojd, czyli:

 • rozwijanie „inżynieryjnych” umiejętności manualnych już od pierwszych klas edukacji (talent techniczny oraz inne obszary umiejętności),
 • wprowadzanie uczniów w zagadnienia i  techniki pracy nad projektami, niezbędnymi w każdej dziedzinie zawodowej,
 • przygotowanie młodych ludzi do prac na nowoczesnych narzędziach i technologiach, które w przyszłości będą stanowiły naturalne stanowisko pracy.

Fundamentem nowoczesnej gospodarki jest przygotowanie uczniów do budowania owocnej kariery w obszarach STEAM.


[1] https://www.gov.pl/web/laboratoria

Laboratoria Przyszłości – dla kogo dotacja?

Dotacje z programu Laboratoria Przyszłości mają trafić do każdej szkoły podstawowej w Polsce i to bez względu na liczbę uczniów, którzy do niej uczęszczają. Każdy dyrektor placówki edukacyjnej powinien wystąpić z wnioskiem o wsparcie finansowe w celu utworzenia Laboratorium Przyszłości. Co bardzo ważne, pomieszczenie dające możliwość realizacji programu, ma powstać w każdej podstawówce i być udostępniona uczniom już od roku szkolnego 2022/23.

Dotacja na laboratorium dla szkół podstawowych – ile wynosi?

Wysokość dotacji na Laboratorium Przyszłości zależy od wielkości szkoły. Jak prezentuje się poziom w poszczególnych przedziałach:

 • szkoły do 100 uczniów – to wsparcie rzędu 30 000 zł,
 • szkoły, z przedziałem liczby uczniów od 101 do 200 mogą liczyć na 60 000 zł,
 • podstawówka z liczbą uczniów między 201 a 234 to już 70 000 zł,
 • szkoły podstawowe do których uczęszcza minimum 235 uczniów, to wsparcie w wysokości 300 zł na ucznia (kwotę należy przemnożyć przez liczbę uczniów, aby obliczyć, jakie wsparcie rządowe dla szkół podstawowych zostanie przekazane na stworzenie laboratorium).

Na co można przeznaczyć dofinansowanie z programu Laboratoria Przyszłości?

Te kwestie reguluje specjalna lista. Kluczem projektu jest zagwarantowanie uczniom dostępu do innowacji technologicznych, które dotychczas  były niedostępnych w większości placówek edukacyjnych.

Obowiązkowe wyposażenie, a Projekt Laboratoria Przyszłości

Dotacje przyznane w ramach programu Laboratoria Przyszłości muszą być przez każdą szkołę podstawową w pierwszej kolejności spożytkowane na zakup obligatoryjnego sprzętu, z zaznaczeniem, że placówka nie jest już w jego posiadaniu.

Co obejmuje lista wyposażenia obowiązkowego (wybrane pozycje):

 • drukarki 3D plus akcesoria (włącznie z oprogramowaniem czy slicerami) – wymagane są minimalne pole robocze 15x15x15 cm, zdalny podgląd wydruku, łączność WiFi i zabudowane lub wymienne boki drukarki. Konieczne jest także, aby drukarka miała min. 12-miesięczną gwarancję, którą można zrealizować w autoryzowanym serwisie na terenie Polski. Uwaga: do obsługi drukarki 3D można dokupić również laptopa;
 • mikrokontrolery z sensorami, wzmacniaczami, płytkami prototypowymi i innymi niezbędnymi akcesoriami,
 • stacje lutownicze do mikrokontrolerów,
 • sprzęt audio-video, który pozwoli uczniom nauczyć się prezentować swoje osiągnięcia – tj. kamera przenośna (ze stabilizacją obrazu i zapewniająca jakość nagrywania Full HD), statyw, gimbal, mikroport, oświetlenie, aparat fotograficzny z akcesoriami (matryca min. 20 Mpx, wbudowana lampa błyskowa, podłączenie USB, wskazane łącza WiFI i Bluetooth). Uwaga! Można kupić jedno urządzenie, które spełni funkcje aparatu i kamery.

Co jeszcze można zakupić za fundusze z dotacji dla podstawówek?

Zakładając, że szkoła ma już na wyposażeniu podstawowy sprzęt dla Laboratorium Przyszłości lub kiedy po ich zakupie pozostaną jeszcze fundusze w ramach dofinansowania dla szkoły podstawowej, może nabyć także dodatkowe wyposażenie.

Lista powstała przy współpracy ze szkołami oraz przedstawicielami sektora EdTech to aż 175 pozycji:

 • wyposażenie stanowisk – to m.in. stoły warsztatowe/montażowe/stolarskie, krzesła i taborety, pojemniki warsztatowe, tablica ścieralna, gabloty zamykane, szafy na narzędzia etc.,
 • narzędzia warsztatowe – w tym wkrętarki, wiertarki, piły taśmowe, szlifierki, pistolety do klejenia na gorąco, wyrzynarki, laminarki i więcej,
 • robotyka – to m.in. gogle VR, roboty edukacyjne, peny 3D, skanery do drukarek 3D, mikroskopy i kompatybilne z nimi wizualizery, teleskop z akcesoriami,
 • AGD – m.in. maszyny do szycia, piekarnik elektryczny, kuchenka elektryczna, żelazko, zlew + kran etc.,
 • materiały eksploatacyjne niezbędne do korzystania ze sprzętu i urządzeń w laboratorium (np. papier ścierny, klej do pistoletu, pasta lutownicza itp.),
 • sprzęt audio-video, np. greenscreen, blendy fotograficzne, dyktafony, panele akustyczne, słuchawki studyjne, mikser itp.,
 • pomoce projektowe, np. zestaw modelarski, zestaw konstrukcyjny itp.,
 • środki ochrony BHP, w tym gogle odpryskowe, okulary ochronne, rękawice ochronne, apteczka, gaśnica, czujnik dymu.

Pełny katalog wyposażenia można znaleźć na tej stronie.

Jaki procent wydatków na sprzęt pokryje dofinansowanie z Laboratoria Przyszłości?

Dotacje pokryją 100% kosztów na wyposażenie nowego obiektu. Warto wiedzieć, że:

 • minimum 60% wsparcia otrzymanego w ramach dofinansowania na Laboratorium Przyszłości będzie wydatkowane do końca 2021 r.,
 • nie więcej niż 40% zostanie wykorzystane w roku 2022.

Ważne! Środki finansowe zostaną wypłacone z góry i mają być przekazywane niezwłocznie po złożeniu wniosku.

Jak zgłosić szkołę do projektu Laboratoria Przyszłości?

Obowiązkiem dyrektora szkoły jest złożenie elektronicznego wniosku o dofinansowanie – znajduje się on pod adresem: https://www.gov.pl/web/laboratoria/dyrektor-szkoly. Wniosek podzielony został na cztery części. Należy wskazać:

 • podstawowe dane szkoły – w tym wskazanie wnioskowanej kwoty (zachęca się do wnioskowania o maksymalne przysługujące środki)
 • deklaracje dotyczące wyposażenia, które będzie zakupione w ramach dofinansowania na Laboratorium Przyszłości,
 • dane kontaktowe Organu Prowadzącego (to on w imieniu szkoły będą się zgłaszać do właściwego wojewody o przyznanie wsparcia).

Czwarta część formularza to oświadczenie o akceptacji konieczności wypełniania do 31.08.2027 r. ankiet cyfrowych mających na celu ewaluację realizacji projektu Laboratoria Przyszłości.

Ważne! Deklaracje dotyczące wyposażenia nie są ostatecznie wiążące – mają tylko orientacyjnie wskazać, na co zostaną przeznaczone środki w ramach dofinansowania. Dlatego wypełnienie wniosku jest proste i szybkie, a pieniądze do dyspozycji powinny zostać przekazane bardzo sprawnie – pod warunkiem niezwłocznej reakcji Organu Prowadzącego jednostkę, czyli właściwego samorządu.

Laboratoria Przyszłości – ważne terminy

Terminy są bardzo istotne i warto na nie zwrócić szczególną uwagę. Dyrektorzy szkół muszą pospieszyć się ze składaniem wniosków o dofinansowanie – powinny one zostać złożone maksymalnie do połowy listopada. Warto to zrobić jak najwcześniej, aby dać sobie więcej czasu na podjęcie decyzji zakupowych. Przypomnijmy: 60% przyznanych środków ma być wydatkowanych do końca 2021 roku.

Podsumowanie warunków – Laboratoria Przyszłości

Warunki programu Laboratoria Przyszłości w skrócie:

 • program skierowany jest do wszystkich szkół podstawowych w Polsce – udział jest obligatoryjny,
 • umożliwia uzyskać dotacje na laboratorium w wysokości min. 300 zł na ucznia,
 • wysokość dofinansowania jest uzależniona od liczby uczniów w placówce,
 • wymaga złożenia wniosku elektronicznego do Organu Prowadzącego przy pomocy formularza na stronie https://www.gov.pl/web/laboratoria/dyrektor-szkoly,
 • wymaga wyposażenia szkoły w drukarkę 3D, mikrokontrolery, stacje lutownicze i sprzęt audio-video oraz inne akcesoria; na liście jest 175 pozycji,
 • jest ograniczony czasowo – w przypadku programu laboratoria Przyszłości terminy, o których należy pamiętać to: połowa listopada (czas złożenia wniosku) i koniec 2021 r., gdy ma być wydatkowane min. 60% środków.

Więcej aktualnych informacji o programie znajduje się na stronie rządowej: https://www.gov.pl/ laboratoria.

Potrzebujesz pomocy przy realizacji dotacji? Skontaktuj się z nami

Damian Ponikowski

Dyrektor Handlowy
Dane kontaktowe:

dponikowski@vedion.pl

+48 666 658 581

Łukasz Liwiński

Opiekun Klienta Biznesowego
Dane kontaktowe:

lliwinski@vedion.pl

+48 535 571 795

Paweł Liśkiewicz

Opiekun Klienta Biznesowego
Dane kontaktowe:

pliskiewicz@vedion.pl

+48 508 100 696

Adam Kowalczyk

Opiekun Klienta Biznesowego
Dane kontaktowe:

akowalczyk@vedion.pl

+48 884 058 588

Related Posts